Promocja Poszukujemy problemów, z jakimi ludzie mogą się spotkać przy uzależnieniu od hazardu, zwłaszcza w kasynach internetowych, i staramy się im pomóc, aby nie zostawali z problemem sami.

Terapia uzależnienia od hazardu

Według danych CBOS z 2019 roku, w Polsce w grach hazardowych uczestniczyło ponad 37% obywateli kraju w wieku powyżej 15. lat, z czego większość preferowała obstawianie zakładów na automatach. Około 30 tysięcy z tych osób już borykało się z problemem uzależnienia od gier hazardowych, a około 4-5% grało na granicy takiego uzależnienia. W ostatnich latach, pod wpływem pandemii i wzrostu popularności pracy zdalnej, problem ten znacznie się nasilił. Chcesz otrzymać skuteczną pomoc w zwalczaniu nałogu, w postaci wsparcia psychologicznego, leczenia farmakologicznego, grupowych lub indywidualnych terapii? A może takiej pomocy potrzebuje bliska lub znajoma osoba? W Radar udzielimy niezbędnej pomocy - nie czekaj, wyślij do nas wiadomość z opisem swojej sytuacji!

Szczegóły​

Czas czytania​

8 min

Kategoria​

Przydatne materiały

AUTHOR

Carla Kowalczyk

Temat

Promotions

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

Uzależnienie od hazardu rozwija się powoli. Pierwszym, niepokojącym sygnałem, powinna być niezdrowa potrzeba obstawiania zakładów zawsze i wszędzie. Jeśli ty, członek twojej rodziny lub znajomy wykazuje niepokojące symptomy, czas zacząć działać. Z czasem objawy uzależnienia od hazardu nasilają się i narastają, tak, że można je podzielić na trzy grupy –  psychologiczne, fizyczne i społeczne.

Objawy psychologiczneObjawy fizyczneObjawy społeczne
  • Zmiany nastroju. Huśtawka nastrojów, drażliwość, wybuchy złości, depresja, lęk, poczucie winy i wstydu (zwłaszcza po przegranej), myśli samobójcze.
  • Problemy z koncentracją. Trudności w skupieniu uwagi na zadaniach nie związanych z hazardem, problemy z pamięcią.
  • Zaniedbywanie hobby i zainteresowań. Osoby uzależnione tracą zainteresowanie tym, co kiedyś sprawiało im przyjemność, rezygnują z hobby, sportu i kontaktów towarzyskich.
  • Izolacja społeczna. Unikanie kontaktów z bliskimi, wycofanie się z życia towarzyskiego, kłamstwa i manipulacje w celu ukrycia problemu.
  • Zaprzeczanie problemowi. Bagatelizowanie skali problemu, racjonalizowanie swojego zachowania, obwinianie innych za swoje niepowodzenia.
  • Obsesyjne myślenie o hazardzie. Ciągłe planowanie kolejnych zakładów, analizowanie poprzednich gier, poszukiwanie szans na grę.
  • “Gonienie strat”. Próby odrobienia strat poprzez zwiększanie stawek, pożyczanie pieniędzy na grę.
  • Problemy ze snem. Bezsenność, koszmary senne, trudności z zasypianiem.
  • Zaburzenia apetytu. Utrata apetytu lub objadanie się, częste sięganie po stymulanty (kawa, energetyki).
  • Problemy zdrowotne. Bóle głowy, bóle brzucha, nadciśnienie, problemy z sercem.
  • Zaniedbanie higieny osobistej. Obojętność i brak dbałości o wygląd zewnętrzny.
  • Kłopoty w pracy/szkole. Spóźnienia, nieobecności, spadek wydajności, utrata pracy.
  • Konflikty z bliskimi. Kłótnie, awantury, izolacja od rodziny i przyjaciół.
  • Problemy finansowe. Długi, pożyczki, kradzieże, sprzedaż majątku.
  • Problemy z prawem. Kradzieże, oszustwa, wykroczenia drogowe.

Rozpoznałeś siebie w tym opisie? A może Twoja sytuacja jest jednak trochę inna? W każdym wypadku w Radar pomożemy w znalezieniu placówki, która zaopiekuje się Tobą i pomoże uwolnić od nałogu. Napisz do nas, a zaczniemy działać już dziś!

Co uważamy za hazard?

Hazard to każda forma gry, w której stawką są pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. Do popularnych form hazardu należą gry losowe (lotto, zdrapki), gry kasynowe (ruletka, blackjack, automaty), zakłady bukmacherskie, poker, gry online. Uzależnienie od hazardu może spowodować każda z tych gier.

Uzależnienie od hazardu: podstawowe etapy

Uzależnienie od hazardu rozwija się stopniowo, przechodząc przez kilka faz:

  1. Faza zwycięstw. Początkowe wygrane wzmacniają chęć grania i dają poczucie kontroli sytuacji.
  2. Faza strat. Pojawiają się pierwsze straty, które osoba uzależniona próbuje odrobić, grając za coraz większe stawki.
  3. Faza desperacji. Rosnące długi i problemy finansowe prowadzą do desperacji i poczucia beznadziei.
  4. Faza utraty kontroli. Osoba uzależniona traci kontrolę nad swoim życiem, a hazard staje się jedynym celem. Na tym etapie leczenie uzależnienia od hazardu staje się koniecznością.

Konsekwencje uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu skutkuje wieloma negatywnymi konsekwencjami. W miarę upływu czasu i pogłębiania się nałogu, destrukcyjne efekty uzależnienia zaczynają rujnować życie całego otoczenia. Pojawiają się lawinowo:

  • Problemy finansowe, w tym bankructwo i utrata majątku;
  • Problemy rodzinne, w tym konflikty, rozwody i przemoc domowa;
  • Problemy zawodowe, w tym utrata pracy i trudności ze znalezieniem nowego zatrudnienia;
  • Problemy zdrowotne, w tym depresja, lęk, bezsenność i myśli samobójcze;
  • Problemy prawne, w tym kradzieże i oszustwa.

Gdzie szukać wsparcia dla osoby uzależnionej?

Jeśli bliska Ci osoba zmaga się z uzależnieniem od hazardu, możesz jej pomóc, oferując wsparcie i zachęcając do leczenia. Zespół Radar chętnie pokona tą trudną drogę razem z Wami, służąc wsparciem i merytoryczną wiedzą. Kluczem do sukcesu jest właściwie przeprowadzona terapia hazardowa i my chętnie udostępnimy kontakty do najlepszych specjalistów w kraju i za granicą, w tym tak renomowanych centrów wsparcia, jak Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha, Centrum Ostoja, Ośrodek Psychoterapii Uzależnień “Dezyderata” i in. 

 

Pamiętaj, że wraz z terapią, osoba uzależniona będzie potrzebowała pomocy psychologicznej. I taką pomoc również otrzyma od naszych partnerów, takich jak Ośrodek Terapii Uzależnień “Nowe Życie”. Tworzymy też online kameralne grupy wsparcia dla osób uzależnionych, liczące od 3 do 9 osób. 

 

Na długiej i trudnej drodze do wyjścia z nałogu, pamiętaj o podstawowych zasadach komunikowania się z osobą uzależnioną. Koniecznie trzeba:

  • Rozmawiać otwarcie o problemie i wyrażać swoje zaniepokojenie;
  • Unikać krytyki i oskarżeń, które mogą zniechęcić osobę uzależnioną do szukania pomocy;
  • Zachęcać do skorzystania z profesjonalnej pomocy, takiej jak terapia indywidualna lub grupowa;
  • Oferować wsparcie emocjonalne i praktyczne, na przykład pomoc w znalezieniu terapeuty lub grupy wsparcia;
  • Stawiać jasne granice i nie ulegać prośbom o pieniądze.

Terapia uzależnienia od hazardu

Terapia uzależnień od hazardu jest procesem długotrwałym i wymagającym zaangażowania zarówno ze strony osoby uzależnionej, jak i jej bliskich. Istnieje wiele różnych metod leczenia, które zawsze dostosowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Najbardziej skuteczne efekty przynoszą terapie łączone. Leczenie jest trudne i wymagające, a jego średni okres wynosi 12 miesięcy.

Do najskuteczniejszych metod leczenia uzależnienia od hazardu należą:

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pomaga zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i zachowania związane z hazardem.
  • Terapia psychodynamiczna. Ma za zadanie badanie przyczyn uzależnienia, takich jak traumy z dzieciństwa lub problemy emocjonalne.
  • Terapia grupowa. Umożliwia dzielenie się doświadczeniami z innymi osobami uzależnionymi i wzajemne wsparcie w pokonywaniu nałogu.
  • Terapia rodzinna. Pomaga naprawić relacje rodzinne i zaangażować bliskich w proces leczenia.
  • Farmakoterapia. Leki mogą być stosowane w leczeniu współwystępujących zaburzeń psychicznych, takich jak depresja lub lęk.

Prywatne centra leczenia uzależnień

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień, takie jak Be Free, oferują kompleksową pomoc w walce z wieloma ich rodzajami, w tym z problemem hazardu. Zapewniają one:

  • Komfortowe warunki pobytu. Pokoje jedno- lub wieloosobowe z łazienkami.
  • Całodobową opiekę medyczną i terapeutyczną. Dostęp do lekarzy, pielęgniarek i terapeutów.
  • Indywidualny plan leczenia. Dostosowany do potrzeb i możliwości pacjenta.
  • Szeroki zakres terapii. Terapia indywidualna, grupowa, rodzinna, zajęcia edukacyjne i rekreacyjne.
  • Dyskrecję i anonimowość. Ochrona prywatności pacjentów.

Dlaczego warto wybrać leczenie uzależnienia od hazardu w prywatnych ośrodkach?

Odwyk od hazardu w polecanych przez nas prywatnych placówkach, to nie tylko gwarancja skutecznej i szybkiej terapii. Specjaliści zadbają także o anonimowość, a po zakończeniu leczenia zapewnią dalsze wsparcie psychologiczne.  

 

Leczenie uzależnienia od hazardu jest nie tylko możliwe, ale i konieczne! Napisz do nas, a pomożemy znaleźć specjalistów, którzy indywidualnie podejdą do Twojego problemu. My, jako zgrany zespół Radar, ze swojej strony, w ramach leczenia hazardu zaprosimy Cię do grupy wsparcia i będziemy służyć dobrą radą na każdym kroku Twojej zmiany.

Proces leczenia w klinikach

Najbardziej skuteczna terapia od hazardu, to terapia prowadzona w klinikach, które walkę z nałogiem traktują w sposób kompleksowy. W polecanych przez nas placówkach terapia obejmuje:

Nasze rekomendacje

    IMIĘ

    EMAIL

    WIADOMOŚĆ